אבני דרך - תמ"א 38

מהי תוכנית תמ"א 38?

תמ"א 38 היא הדרך בה בחרה מדינת ישראל לעודד אותך – הבעלים של דירה בבית משותף, שנבנה לפני שנת 1980, לחזק את הבניין נגד רעידת אדמה.

המדינה מודעת לאחריותה לכך שהבניין שלך, כמו עשרות אלפי בנינים אחרים ברחבי ישראל, לא יעמדו ברעש אדמה חזק.
המדינה מעוניינת לצמצם ככל הניתן את הקטסטרופה שתתחולל בעקבות רעש אדמה כזה, והדרך הטובה ביותר לעשות זאת היא ע"י חיזוק המבנים באופן שיקנה להם עמידות ברעש אדמה המבנים שנבנו עד שנת 1980, בטרם נאכף תקן המקנה עמידות ברעש אדמה לא תוכננו לעמוד בזעזועים אופקיים (לצדדים) אלא רק לשאת את משקל הבניין בעמידה בהשאלה, ניתן לתאר את הבניה שהייתה נהוגה בישראל עד 1980 כמבנים העשויים מאבני דומינו שנבנו על שטיח כל עוד השטיח אינו זז, אבני הדומינו יכולים להמשיך לעמוד במקומם. ברור לכולנו שתזוזה חזקה של השטיח תפיל את אבני הדומינו.

האפקט של רעש אדמה על המבנים שלא נבנו עם עמידות בזעזועים אופקיים דומה למשיכת השטיח מתחת לאבני הדומינו בניגוד לדעה רווחת, חיזוק בנין אינו מסתכם בעיבוי העמודים בקומת הקרקע עיבוי העמודים מבצע בד"כ כתחזוקה מונעת למניעת בלאי הנגרם לעמודים במשך השנים, אך הוא כמעט חסר חשיבות לחיזוק הבניין נגד רעש אדמה חיזוק הבניין מתבטא בהוספת שלד בטון חיצוני, העוטף את הבניין מכל צדדיו, ומטפס לכל גובהו של הבניין. מרכיבי השלד הנ"ל שונים מבנין לבנין והם נקבעים בהתאם לחישוב שנעשה ע"י בעל מקצוע מומחה – מהנדס קונסטרוקציה.

אחד המרכיבים שעוזרים לחיזוק הם הממ"דים הנבנים זה מעל זה, כצריח בטון התומך את הבניין, 
עלות החיזוק של בנין עם 6 דירות מעל קומת עמודים מוערכת בכ-150,000 דולר, דהיינו עלות של כ- 100,000 ש"ח לכל דירה.
סביר להניח שבעלי הדירות לא ימהרו להוציא מכסם סכום כזה. גם המדינה לא מסוגלת לשאת בעצמה בעול המימון. אז מי ישלם?

תוכנית תמ"א 38 מבוססת על הרעיון שהמימון יגיע מכוחות השוק.
לשם כך, מעניקה לכם המדינה שתי מתנות יקרות ערך:
זכויות בניה ופטור מסוים ממיסים.

את המתנות האלה אתם אמורים למסור לחברת בניה, שתוסיף לבניין שלכם דירות חדשות ותמכור אותם לקונים. הכסף שיתקבל ממכירת הדירות החדשות ישמש לחיזוק הבניין, ובאותה הזדמנות גם להשבחתו – לרווחת בעלי הדירות. המחוקק קבע כי בתמורה לזכויות הבניה תקבלו שרותי בניה בלבד, כי רכישת זכויות הבניה בכסף תבטל את הפטור ממסים.

היחידה ליישום תמ"א 38 עוזרת לדיירים לנהל את התהליך – להגדיר את מפרט הדרישות מחברות הבניה שיביא לעליית ערך משמעותית בשווי הדירות.

בהמשך מכין אדריכל מומחה מטעם היחידה תוכנית ראשונית של הבניין המושבח, המתארת את תוספות הבניה לדירות, הלובי ומקומות החניה.
התוכניות המוגמרות ומפרט הדרישות מועברים לחברות בניה אמינות. הדיירים מתקשרים בהסכם עם החברה שנבחרה.

הכול באמת בחינם
כן. אמנם לא תתבקשו לשלם מכיסכם כסף, אבל תתבקשו בכל זאת לקבל על עצמכם שני דברים – לגור במשך כשנה באתר בניה ולקבל בברכה עוד דיירים חדשים שיצטרפו לבניין תוכלו להתנחם בכך שהשנה תעבור והדיירים החדשים ישתתפו בעלויות אחזקת המעלית ויעזרו לתחזק את הבניין ברמה גבוהה למשך שנים ארוכות.

אבני דרך בתהליך תמ"א 38

שלבים לביצוע תמ"א 38/3  תמ"א 38/2
תיאום ציפיות – סדרת פגישות, וועד-הבניין עם  "היחידה למימוש התחדשות עירונית" בניהולו של יאיר רפאל שני להלן -"היחידה", ע"מ להבין את צרכיהם המיוחדים של בעלי הדירות בבניין, חניות, ממ"דים וכו'. הכרת אוכלוסיית הבניין (דירות מושכרות, גרים בפועל), בחינת הרצון של כלל בעלי הדירות בפרויקט (מתנגדים לפרויקט במידה וקיימים), קבלת שמות בעלי הדירות כולל מס' הטלפון שלהם / אמצעי ליצירת קשר.
[פרק זמן -כשבועיים]

"בדיקת זכויות תב"ע/הפקעות/זכויות תמ"א 38 ואפשרויות הבנייה בבניין, בחינת תיק הבנייה בעירייה ,"גרמושקה" והוצאת נסח טאבו מעודכן. מבוצע ע"י אדריכל מקצועי של "היחידה.
[פרק זמן -כחודש]

פגישות אישיות עם בעלי הדירות שבבניין כולל כמובן גם כאלו שאינם גרים בבניין, לטובת הסברים על התהליך ומתווה הפרויקט, על זכויות בעלי הדירות, מתן ביטחונות וצפי של התמורה לבעלי הדירות. חתימת כל בעלי הדירות על הסכמה עקרונית כלפי "היחידה למימוש התחדשות עירונית" לניהול הפרויקט.
[פרק זמן -כחודש]

כינוס חוקי של "אסיפת בעלי דירות" לבעלי הדירות שבבניין, להסברים נוספים על הפרויקט ובחירת "נציגות בעלי דירות "להלן-"הנציגות" לצורך ביצוע תמ"א 38.
[פרק זמן -כחודש]

"הנציגות שנבחרה פועלת בשיתוף "היחידה" לבחירת משרד עו"ד מנוסה בעסקאות של תמ"א 38, לצורך ייצוג בעלי הדירות להמשך התהליך מול חב' הבנייה.
[פרק זמן –כחודש]

פגישת היכרות של בעלי הדירות עם עו"ד הדיירים להיכרות, שמיעת היבטים משפטיים ומתן תשובות לשאלות. החתמת בעלי הדירות על יפויי כוח  לעו"ד לצורך ייצוגם, ניהול מו"מ עבורם.
[פרק זמן – כחודשיים]

הכנת מפרט דרישות של בעלי הדירות מול יזם בנייה (ע"י "היחידה למימוש התחדשות עירונית" ועורך הדין שנבחר, בשיתוף "הנציגות"). בחירת היזם/חב' הבנייה לביצוע הפרויקט. הבחירה תבוסס על בדיקות מקדימות כגון: ניסיון מוכח של החברה, סיווגה המקצועי, מצבה הכלכלי, מתן ביטחונות,רקע החברה, ואמינותה בשוק הנדל"ן.וכמובן, תהליך בחירת החברה ע"י ביצוע סוג של מכרז בין מס' יזמים וחב' בנייה וניהול מו"מ,לקבלת ההצעה הטובה ביותר עבור בעלי הדירות .מתן תקופה של-"non-shop" לחברה שנבחרה להכין תוכניות מפורטות.
[פרק זמן –כחודשיים- שלושה חודשים]

הכנת חוזה בין היזם/חב' הבנייה לביצוע הפרויקט מול בעלי הדירות ע"י עו"ד בא כוח בעלי הדירות.וחתימת בעלי הדירות על החוזה המוסכם.[פרק זמן –כחודשיים-שלושה חודשים]

הגשת בקשה להיתרי בנייה לעירייה לביצוע תמ"א 38/3 או38/2 ע"י היזם/חב' הבנייה
[פרק זמן – כעשרה חודשים עד שנה]

התארגנות מהירה של חב' הבנייה וביצוע בפועל,  בהתאם לחוזה החתום מול בעלי הדירות.

הערות:
במקרה של תמ"א 38/2 – הריסת הבניין הישן ובנייה מחדש, משך הבנייה הוא כשנתיים. ייזום הפרויקט, מרגע פניית בעלי הדירות אל – "היחידה למימוש התחדשות עירונית", ועד קבלת ההיתרים לבנייה מהעירייה כ- 20-22 חודש.

ניתן לקצר באופן משמעותי את זמן הפרויקט (סעיפים 1-8) בהתאם להירתמות בעלי הדירות  לפרויקט וההליכה המשותפת ביחד להצלחת הפרויקט לשביעות רצונם של כל בעלי הדירות. תפקידה של יחידתנו לקדם את הפרויקט באופן חוקי, בדרך הטובה ביותר והמהירה ביותר.

למה לבחור בנו?

6 סיבות לפחות למה אנחנו

שואפים למצויינות

פרפקציוניזם זה לא מחלה אך זה נותן אחלה תוצאה.

פרויקטים

אנחנו כאן בשבילכם בכל פרויקט.

אנשים

אנושיות מעל הכל - דע להבין את הצד השני.

זמינות 24/7

בכל שאלה או פנייה זמינים לשירותכם.

תגובה מהירה

כן, כן זמינים גם בטלפון תרגישו חופשי.

האחריות שלנו

ליווי וייעוץ ותיאום ציפיות מול דיירים וקבלנים.

Scroll to Top